MEHTAP ÖZKANLI

Sakarya Diyetisyen Randevu


Birçok anne, hatta anneanne, babaanne, dede çocuğun zayıf olduğundan, yeterince yemek yemediğinden, büyümesinin geri kaldığından yakınır.

Birçok anne, hatta anneanne, babaanne, dede çocuğun zayıf olduğundan, yeterince yemek yemediğinden, büyümesinin geri kaldığından yakınır. Bu yakınmalar bebeğin tek başına anne sütüyle beslendiği ilk altı aylık dönemde de görülür. Çocuğa annenin sütü yetmedi diye dışarıdan mama ya da başka besinler verilmeye başlanır. Bu yakınmaların çoğu gerçekçi değildir.

Yaşıtlarına göre çok cılız, boyu çok kısa çocuk ne kadar sağlıksızsa, çok iri çok toplu çocuk da o kadar sağlıksızdır. Her çocuk kendi genetik yapısına uygun büyür, gelişir. Her çocuğun besin gereksinmesi farklıdır. Bazı çocuklarda besinler mideden 2 saatte, bazılarında 4 saatte boşalır. Bu nedenle bazı çocuklarda acıkma duygusunun gelişmesi hızlı, bazılarında ise yavaştır. Bazı çocuklar az besinle doymasına karşın, bazıları daha çok besinle doyma durumuna gelirler. Bu nedenle hiçbir çocuk yedikleri besin türü ve miktarı, beden ölçüleri ve davranışları yönünden diğer çocuklarla kıyaslanmamalıdır. Her çocuk kendine özgü bir birey olarak kabul edilmelidir.

Genetik yapısı yanında çocuğun beslenme biçimi büyüme ve gelişimini etkiler. Çocuğun beslenmesi, büyüme hızı izlenerek değerlendirilir. Bunun için yaşa göre boy uzunluğu, beden ağırlığı, baş çevresi için standartlar geliştirilmiştir. Bu standartlardan yararlanarak çocuğun büyümesi izlenir. Örneğin; yeni doğan bebeğin doğum ağırlığı 2,5 ile 4,3 kg arasında değişmesi normaldir. Her çocuğun ortalama 3,4 kg olması beklenmez. Bu sınırların altında olan çocuklar bir süre daha özenle bakılmayı gerektirir. 12 ayını tamamlayan erkek çocuğun ağırlığı 8,1 ile 12,4 kg, kız çocuğun ise 7,4 ile 11,6 arasında değişir.

Bu sınırlar arasında büyüyen çocuk yeterli besleniyor demektir. Çocuğun en hızlı büyüyen ve gelişen organı beynidir. Beynin gelişimi baş çevresi ölçümü ile belirlenir. Kol ve bacaklar ise, en hızlı ergenlik döneminde büyür.

Büyüme çizelgeleri persentiller olarak belirlenmiştir. Genelde 3 persentille 85 persentil arasında yer alan çocuklar normal büyüyor demektir. Persentillere göre boy, ağırlık ve baş çevresi eğrileri geliştirilmiştir. Çocuğun boyu ya da ağırlığı bu eğrilerin altında değilse, kendi standardında büyüyor demektir. Özellikle çocuğun baş çevresi 50 persentil üstünde, ağırlığı ve boyu 10 persentildeyse, hiç telaşlanmaya gerek yoktur.

İlk 6 ayda anne sütünün yeterli olup olmadığı büyüme izlenerek tespit edilir.  Çocuğun davranışı ve büyümesi izlenerek yetersizlik görülürse, o zaman anne sütüne ek olarak, bebeğin ayına göre hazırlanmış özel mama verilir. Anne sütünün yeterli olması için, anne huzurlu olmalı ve iyi beslenmelidir.

 

 


Diğer Haberler

Arabacıalanı Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Caddesi
No:23/1 Ofis:101 Enver Şükür İş Merkezi (Serdivan AVM Karşısı) Serdivan/Sakarya

Telefon: 0264 502 33 44

info@mehtapozkanli.com.tr

© 2018 Mehtap Özkanlı | Tüm Hakları Saklıdır

Diyet, Diyetisyen, Sağlık, Zayıflama, Kilo Alma, Kilo verme, Diyabet, Sakarya Diyetisyen, Adapazarı Diyetisyen, Tıbbı Beslemne, Spor, Güzellik, Serdivan Diyetisyen